Štěrbova vila

je historické stavení z počátku 20. století, které vystavěli, žili v něm a z tohoto úžasného místa vedli v různých časových podobách výstavbu nejkrásnější přehrady v Čechách, Přehrady Les Království bratři Štěrbovi, nejdříve Ing. František Štěrba a poté Ing. Emil Štěrba. Štěrbova vila byla v období válek ve vlastnictví obývána rodinou Štěrbových, a to až do padesátých let 20. století, kdy bylo stavení prodáno, a to pravděpodobně z důvodu měnové reformy roku 1953, kdy Ing. Štěrba se svojí ženou byli donuceni stavení prodat.

Nový majitelé Štěrbovu vilu až do roku 1989 používali jako výletní, odpočinkové sídlo v překrásném prostředí Lesa Království. Od roku 1989 až do léta roku 2016 byla Štěrbova vila obývána třetími majiteli tohoto stavení a plnilo účel ryze letní, chalupářské, víkendové rekreace. V roce 2016, kdy tento dům kupují nynější majitelé došlo k částečné rekonstrukci samotného stavení a zároveň revitalizaci přilehlé zahrady, která dnes slouží jako místo pro setkávání, povídání a kulturní vyžití.

Ivo Štěrba vzpomíná na svého dědu Emila Štěrbu, stavitele přehrady Les Království.

Jeho povídání je i o tehdejších poměrech ve společnosti a jak rodina Štěrbova tyto časy války a normalizace nesla. I Ivo Štěrba vystudoval stavařinu, stejně tak jako jeho další sourozenci. Mnoho dalších příběhů si můžete poslechnout v našem videu.

Historie

TOP