Oslavy Světového dne vody, který každoročně připadá na 22. března, jsou tradičně spojeny s množství akcí určených pro veřejnost, při kterých je možné navštívit zajímavá nebo jinak nepřístupná místa spojená s vodou. Tradičně se k oslavám připojuje i Skupina ČEZ, která v sobotu 25. března zpřístupní některá svá více či méně známá vodní díla a mezi nimi malou vodní elektrárnu Les Království u Dvora Králové nad Labem. Těšíme se na Vás v sobotu 25. března 2017 od 10 do 16 hodin. Vstup je zdarma.
Mottem Světového dne vody 2017 je „Waste Water“, tedy odpadní voda. Ochranu vod a hospodárnost využívání vodních zdrojů vnímá přitom Skupina ČEZ jako jednu z priorit a současně jako společensky odpovědný a pro budoucí rozvoj celé společnosti významný prvek, který průběžně prostupuje všemi jejími aktivitami. V hospodaření s vodou má v tomto směru dvě priority, a to minimalizaci objemu odpadní vody a snížení spotřeby povrchové vody.
Spotřeba povrchové (technologické) vody v klasických elektrárnách klesla od roku 2001 o 28,8 procenta, a to z 99,4 milionu m3 na 70,8 milionu m3. Spotřeba podzemní vody v klasických elektrárnách se za 15 let snížila o 73,1 %, z 390,1 tisíc m3 na loňských 105 tisíc m3.
Malá vodní elektrárna Les Království
V průběhu 1. světové války byla na řece Labi, před Dvorem Králové nad Labem, postavena přehrada Les Království, ke které byla dostavěna a v r.1923 uvedena do provozu vodní elektrárna. Pracovala v ní dvě horizontální Francisova turbosoustrojí s dvojčitými kotlovými turbínami. Elektrárna byla postavena na maximální hltnost 12 m3/s, ale z důvodu časté poruchovosti turbín byla celková hltnost omezena na 9 m3/s. Celkový instalovaný výkon elektrárny byl 1120 kW.
Z důvodů technické a morální zastaralosti zařízení byla připravena a v roce 2005 proběhla celková rekonstrukce vodní elektrárny. Původní turbogenerátory nahradila dvě moderní turbosoustrojí s horizontálními Francisovými turbínami, s letmo uloženým oběžným kolem, s celkovou hltností 12 m3/s a výkonem 2120 kW. Rozdíl výšky hladin nad přehradou a pod elektrárnou umožnil vyhnout se instalaci převodovek a připojit k oběma turbinám generátory na přímo, tzv.“direkt“. Původní turbíny byly odprodány Národnímu technickému muzeu a Městskému úřadu Dvůr Králové nad Labem.
Šárka Beránková
mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy